Glownie nozy

Glownie nozy

Glownie nozy

Obecnie wyróżnia się bardzo silne rozwarstwienie kategorii noży, jakie występują na dzień dzisiejszy na rynku. Ogólnie podział ten jest niesamowicie specyficzny z tego chociażby względu, iż wyróżnia się wielorakie odmiany głowni noży. I tak warto stwierdzić, iż jedną z niesamowicie szeroko rozpowszechnionych kategorii są głownie zwane drop point. Czym się one odznaczają? Otóż ten rodzaj głowni ma wyraźny łuk, gdy mowa o jej profilu. Jest w oryginalnej formie zaznaczona w swej krzywiźnie na wybrzuszeniu ostrza. Co więcej ma delikatny spadek grzbietu w stronę czubka.

Walorem tego typu głowni jest przede wszystkim ich wysoka jakość, wytrzymałość, trwałość oraz niezawodność. Odznaczają się one dobrymi właściwościami tnącymi. Są ostre i do tego niesamowicie solidne oraz trwałe. Wykorzystuje się je w nożach myśliwskich czy też jako elementy robocze. Mogą mieć ogólne przeznaczenie. Kolejny rodzaj to clip point. Są to głownie nożowe, jakie pod względem konstrukcyjnym chociażby są nieco zbliżone profilem do drop point.

Odznaczają się jednakże nieco mniejszym wykrzywieniem brzucha. Generalnie ich cechą jest lepsza przebijalność. Nie mają natomiast aż tak dobrych właściwości, jak przykładowo drop point. Co więcej stosowane są w nożach myśliwskich, czy też nierzadko wchodzą w skład noży bojowych i roboczych. Kolejny rodzaj głowni to głownia Bowie, jaka odznacza się wyraźnie zarysowaną krzywizną. Ma wyrazisty łuk i odznacza się charakterystycznym wybrzuszeniem ostrza. Co więcej, jest lekko wklęsła. Ma spadek grzbietu w stronę czubka. Cechuje ją niska wytrzymałość czubka, zatem jest mniej trwała niż inne warianty charakteryzowanych tu głowni. Kolejna kwestia to głownia trialing point, jaka odznacza się wyraźnym brzuchem ostrza i czubkiem występującym powyżej linii grzbietu noża.

Nóż z taką głownią okazuje się przede wszystkim świetnie tnący. Ma dobre właściwości wytrzymałościowe, jednak ma też pewien mankament w postaci dość kłopotliwej kontroli nad czubkiem w trakcie pracy. Pchnięcia nożem są dość utrudnione w ten sposób, trzeba ciągle kontrolować głownię. Jeszcze co innego to recurve czyli głownia mająca kant tnący, jaki przybiera postać fali. Jest w tym przypadku podział na kilka podkategorii w zakresie profilowym, a mianowicie mówi się o clip-point, drop-point oraz bowie.

Co więcej odznaczają się fragmentem wklęsłym, który rozpoczyna się mniej więcej od połowy głowni. Wyróżnia się świetnym mechanizmem cięcia. Jest to głownia jaka jest stosowana w nożach myśliwskich. Często także posługuje do walk czy użytkowana jest w nożach roboczych. Ma mniejszą wytrzymałość na obciążenia poprzeczne natomiast. Co więcej dość trudno się ją ostrzy. Kukri z kolei jest to głownia tradycyjna, jaka jest stosowana przez górali nepalskich. Jest ona typową głownią ze zbioru starogreckich takich jak machaira czy kopis. Wyróżnia się podłużnością kształtu ale też szerokością. Idealnie sprawdza się przy rąbaniu oraz cięciu. Ma mankament w postaci trudności w zaostrzeniu. Ponadto ma mniejszą trwałość na poprzecznym obciążeniu.

Spear point natomiast to głownia, jaką yróżnia profil symetryczny. W tym przypadku cechą charakterystyczną staje się krzywizna brzucha, a także grzbietu, która jest dosłownie taka sama. Tworzą one specyficzny czubek. Przeważnie w takich profilach głowni nożowych występuje wyłącznie jedna krawędź tnąca. Nie jest naostrzony natomiast grzbiet. Na jednym małym stosunkowo fragmencie tenże nóż jest ostry, w pozostałych miejscach pozostaje tępy. Z racji tego, a dokładniej patrząc na dość niedużą krzywiznę brzucha ostrza właściwości tnące nie należą do najlepszych. Noże posiadające taką głownię są natomiast świetnie sprawdzającym się wariantem w przypadku noży bojowych i także noży użytku ogólnego. Jako Dagger czyli inaczej sztylet rozumie się natomiast głownię obosieczną.

Odznacza się ona profilem symetrycznym. Wyróżnia się także posiadaniem dokładnie takich samych krzywizn czy to grzbietu czy też brzucha. Krzywizny te składają się w specyficzny czubek. Krawędzie tnące są w obu fragmentach mocno zaostrzone. Dzięki takiemu wyprofilowaniu ten rodzaj noża świetnie nadaje się do prac w terenie, ponieważ wykazuje się zdolnościami penetracyjnymi. Jest to dobry wariant podczas konstruowania noży wojskowych. Można też wykorzystać ową głownię do projektowania noży do samoobrony. Tanto natomiast są to głownie, jakie wyróżniają się geometrycznym profilem. Nawiązują one do mieczy na wzór japoński. Nie mają brzucha, ale ostry fragment będący swego rodzaju załamaniem krawędzi tnącej. W ten sposób nóż z taką głownią odznacza się dużą wytrzymałością oraz zdolnością lepszego cięcia. Ma jednak gorszą przebijalność niż inne głownie, ale w działaniu czubek głowni noży z takim profilem działa praktycznie jak gilotyna.


- autor artykułu